Predsednik Vlade Republike Slovenije Janez Janša se je danes udeležil 161. seje Ekonomsko socialnega sveta, na katerem so bile med drugimi točkami dnevnega reda obravnavane tudi ekonomske in socialne razmere v Sloveniji.
(Foto: Daniel Novaković/STA)
Premier Janez Janša je predstavnike delodajalcev in delojemalcev v zasebnem sektorju pozval, naj pri dogovarjanju o zvišanju plač upoštevajo makroekonomski položaj Slovenije in poskusijo doseči soglasje na neki smiselni točki. Ob tem je spomnil, da bi bilo potrebno upoštevati izvedeno davčno reformo, zlasti odpravo davka na izplačane plače ter postopno zniževanje davka na dohodek pravnih oseb. »Vsi ti koraki in še nekatere poenostavitve postopkov so znatno razbremenile gospodarstvo,« je dejal predsednik vlade.
Premier Janez Janša je tudi poudaril, da razmere niso enake v vseh panogah in podjetjih, kakor tudi ne v vseh delih Slovenije. »Zahteve po linearnem dvigu plač lahko v določenem podjetju ali panogi povzročijo stagnacijo ali negativne poslovne rezultate. To pa bi se odrazilo v zmanjševanju delovnih mest,« je še dodal. Ob tem je, po njegovih besedah, potrebno upoštevati, da bi se v panogah ali posameznih podjetjih, kjer se vodstvom delijo visoki dobički, uspešno poslovanje moralo odraziti tudi pri plačah delavcev.
(Foto: Bor Slana/Bobo)
Pred sejo Ekonomsko socialnega sveta se je premier Janez Janša sestal še s predstavniki sindikatov, ki so ga ob tej priložnosti seznanili z razlogi za prihodnji mesec napovedane delavske demonstracije ter ob tem poudarili, da le te niso uperjene zoper vlado.
Uvodni nagovor predsednika Vlade RS