Premier Janez Janša je danes v Državnem zboru RS odgovarjal tudi na vprašanja novinarjev o predlogu koledarja državnih proslav v letu 2006 in tako imenovane parade Slovenske vojske ob Dnevu državnosti. Dejal je, da bo vlada o tem, kakšen bo način obeležitve 15. obletnice slovenske samostojnosti, še odločila. Še prej pa bo najbrž skušal odbor, ki pripravlja takšne predloge, zadeve uskladiti do takšne mere, da nas 15. obletnica ne bi bolj delila, kot nas je sama osamosvojitev. To bi bilo namreč po besedah premiera res tragično.
FOTO: KPV
»V imenu vlade obžalujem, da je prišlo do take situacije. Ravno zato, da bi Slovenija dostojno obeleževala državne praznike in tudi druge pomembne dogodke, je ustanovljen koordinacijski odbor za pripravo državnih proslav, v katerem so predstavniki vseh državnih institucij in vseh tistih, ki jih neposredno to zadeva, tudi predstavnik predsednika države. Doslej so v tem odboru vedno uspeli vse predloge uskladiti, tako da je vlada potem samo še formalno potrdila te programe. Tokrat smo iz sredstev javnega obveščanja izvedeli, da se predsednik ne strinja z mnenjem svojega svetovalca, ki je podprl predlog obeležitve 15. obletnice samostojnosti Slovenije in Dneva državnosti v letu 2006. Zaradi tega je vlada ta predlog umaknila iz dnevnega reda. Nekoliko nenavadno bi bilo, da bi v program vključili slovensko vojsko na način, s katerim se vrhovni poveljnik ne strinja. Bilo bi tudi dovolj, če bi predsednik poslal eno samo sporočilo komurkoli v vladi, predsedniku odbora, meni osebno ali poklical po telefonu in tega zapleta ne bi bilo. Povsem nepotrebno je prišlo do obravnavanja nekega predloga, ki je bil sprejet soglasno na koordinacijskem odboru v javnosti, kot neusklajenega med vlado in predsednikom države,« je dejal predsednik vlade.
Vlada o tem predlogu še ni razpravljala, zato ne gre za spor med vlado in predsednikom države, kvečjemu gre za spor znotraj Urada predsednika države, meni premier. »Kot predsednik vlade pa bi si želel, da se tam zadeve uredijo in da se javnost po nepotrebnem ne vznemirja s takšnimi stvarmi. Če kdo, potem si vlada želi in tudi jaz osebno, da 15. obletnico slovenske samostojnosti obeležimo dostojno in na način, ki nas bo najmanj toliko združeval, kot nas je sama osamosvojitev in do neke dokončne odločitve bomo ta način tudi poskušali najti.«
Predsednik vlade Janez Janša pa je odgovoril tudi na vprašanje o svojem članku, ki je bil leta 1985 objavljen v tedniku Mladina in v katerem je nasprotoval paradi takratne JLA. Dejal je, »da je razumnim in dobronamernim ljudem razlika vidna sama po sebi. Primerjati totalitarno Jugoslavijo pod vodstvom ene, nikoli izvoljene stranke z demokratično Slovenijo je zelo nedostojno. Primerjati jugoslovansko armado, ki se je spremenila v agresorsko, s slovensko vojsko je tudi zelo nedostojno. Nedostojno je tudi, da so zdaj med tistimi, ki so nastopili proti predlogu koordinacijskega odbora za obeležitev dneva slovenske samostojnosti nekdanji aktivni generali jugoslovanske armade, ki niso prestopili na slovensko stran. Naj opozorim na še eno veliko razliko. Ko sem jaz takrat nastopal proti tej paradi totalitarne armade v Beogradu, sem bil poslan pred vojaško sodišče. Zdaj pa je nasprotovanje paradi nekaj, kar je stvar notranjih sporov znotraj Urada predsednika države.«