NOVICA

06.01.2011

Novinarska konferenca predsednika vlade po 115. redni seji vlade

Vlada Republike Slovenije je na današnji seji med drugimi sklepi sprejela tudi poročilo in sklepe Medresorske delovne skupine za ustanovitev Urada za odvzem premoženjske koristi, pridobljene s kaznivim dejanjem in se seznanila s Poročilom delovne skupine za pripravo ukrepov za sanacijo gradbeništva v Sloveniji. Pristojni ministri so predstavili sprejete sklepe, predsednik vlade Borut Pahor pa je odgovoril še na nekaj aktualnih vprašanj.

 

(Foto: UKOM)

 

Vlada se je na današnji seji seznanila s poročilom in sklepi medresorske delovne skupine za ustanovitev Urada za odvzem premoženjske koristi, pridobljene s kaznivim dejanjem ter stališčem Ministrstva za pravosodje glede tega vprašanja. Ministrstvo za pravosodje že pripravlja predlog Zakona o državnem tožilstvu - 1, ki predvideva ustanovitev Strokovno informacijskega centra (SIC), kot notranje organizacijske enote Vrhovnega državnega tožilstva, ki bi bil pristojen za evidentiranje, usklajevanje in strokovno sodelovanje v kazenskih zadevah zaradi začasnega zavarovanja, zasega in odvzema predmetov, premoženjske koristi pridobljene s kaznivim dejanjem in premoženja nezakonitega izvora. Predvideno je, da bi SIC vodil centralno evidenco vseh zadev in zagotavljal državnim tožilcem strokovno pomoč v vseh zadevah, v katerih bi bilo predlagano oziroma odrejeno začasno zavarovanje, zaseg ali odvzem predmetov in premoženjske koristi ter premoženja nezakonitega izvora, na podlagi podatkov, ki bi jih po uradni dolžnosti takoj po izdaji pobude, usmeritve, procesnega akta državnega tožilca in sodne odločbe posredovala vsa državna tožilstva. Prav tako pa bi bili državni tožilci, dodeljeni v SIC izključno pristojni za zadeve mednarodnega sodelovanja v kazenskih zadevah zaradi zasega in odvzema predmetov in premoženjske koristi ter premoženja nezakonitega izvora in bili torej kontaktna točka v smislu Sklepa.

 

Ministrski zbor se je seznanil tudi s Poročilom delovne skupine za pripravo ukrepov za sanacijo gradbeništva v Sloveniji. Vlada je tako resornim ministrstvom naložila, da v petnajstih dneh pripravijo konkretne ukrepe z oceno učinkov in poročajo, v kakšni fazi je realizacija načrtovanih aktivnosti. Ministrstvu za gospodarstvo je vlada naložila, da v šestdesetih dneh predloži poročilo o opravljenih aktivnostih resornih ministrstev za izvedbo predlogov ukrepov delovne skupine in oceno učinkov. Posebno delovna skupina je pripravila pregled razmer v gradbeništvu, opredelila vzroke za krizo v gradbeništvu in njene posledice, pripravila pregled ukrepov, ki se že izvajajo in 8 predlogov novih ukrepov za sanacijo gradbeništva v Sloveniji. Predlogi ukrepov se nanašajo na zagotavljanje dodatne likvidnosti, povečanje povpraševanja, spodbujanje izvozne dejavnosti, urejanje področja dela, področja gradnje objektov, plačilne discipline in poostren inšpekcijski nadzor.

 

Premier Pahor je javnost seznanil, da je vlada na današnji seji obravnavala tudi položaj v Afganistanu in se odločila, da bo novembra opravila evalvacijo napredka misije urjenja afganistanskih sil. Če misija ne bo napredovala v skladu z načrti, »bomo skupaj z zavezniki začeli razpravo o umiku«, je dejal premier. V nadaljevanju je pojasnil, da »vlada že od sredine lanskega leta na vsaki seji pod točko razno obravnava razmere v Afganistanu, predvsem s stališča varnosti slovenskih vojakov, kakor tudi s stališča doseganja uspehov ali neuspehov koalicijskih sil pri prenosu državnih pristojnosti na afganistanske oblasti.« Ob tem je premier Pahor poudaril, da je to »tudi glavni kriterij, po katerem bo Slovenija v tem t.i. tranzicijskem času ocenila uspešnost misije.« To se bo po besedah premierja Pahorja zgodilo v novembru 2011, »pred obravnavo končne strategije, se bomo posvetovali tudi z odborom parlamenta za zunanjo politiko in za obrambo.« Če bodo ocenili, da se prizadevanja koalicijskih sil, ki imajo mandat ZN, izpolnjujejo, bo Slovenija začela aktivnosti, »ki se bodo končale z umikom slovenskih sil iz Afganistana,« je še dejal premier Pahor.

 

Na novinarski konferenci je premier Pahor dejal, da je od vseh ministrstev dobil seznam prednostnih nalog, kar mu omogoča, da do ponedeljkovega delovnega posveta krizne skupine ministrov ter predsednice in predsednikov koalicijskih strank pripravi predlog usmeritev dela vlade v tem letu. »Ni mogoče opraviti vsega, kar je problem. Treba je reševati glavne probleme, jih definirati, se nanje osredotočiti in uskladiti delo ministrstev,« je poudaril premier. Dodal je, da bo cilj teh ukrepov nedvomno okrepiti konkurenčnost slovenskega gospodarstva, saj bo ta dolgoročno omogočila ohranitev socialne povezanosti. »Menimo, da bi bilo prav, če bi na tak ali drugačen način našli proceduralno možnost, da o prioritetah vlade v letu 2011 obvestimo tudi državni zbor in da opravimo pogovor tako s poslanci koalicije kot opozicije, da preverimo, ali prioritete vlade kot prioritetne vidijo tudi poslanke in poslanci,« je še dejal premier in nadaljeval, da hkrati želi tako koalicijske kot opozicijske poslance pozvati, da poskušajo pri konkretnih projektih »praktično, pragmatično sodelovati in iskati rešitve, ker gre za velike stvari. V januarju se bo zgodil proces razčiščenja fokusa in osredotočanja na ključne strategije za leti 2011 in 2012.«