NOVICA

08.12.2009

Premier Pahor v Bruslju sodeloval na konferenci »Nova era za Balkan«

Predsednik slovenske vlade Borut Pahor je danes v Bruslju sodeloval na konferenci »Nova era za Balkan«, katere glavne teme so bile predvsem prihodnost Balkana v naslednjem desetletju, krepitev odgovornosti, spodbujanje regionalnega sodelovanja in krepitev lokalnih zmogljivosti ter priložnosti Zahodnega Balkana v času gospodarske krize.

 

V razpravi z naslovom Narediti 2010-2020 za desetletje Balkana, ki jo je pripravil evropski think-tank Prijatelji Evrope, je sodelovalo več ključnih  voditeljev z Zahodnega Balkana. Predsednik vlade Pahor je v svojem govoru na konferenci opozoril, da Evropska unija kljub osredotočenosti na finančno in gospodarsko krizo ne sme pozabiti na širitev. Voditeljem iz regije pa je slovenski premier svetoval, naj se reševanja odprtih dvostranskih problemov, ki jih imajo države med seboj, lotijo čimprej.

 

»Evropska unija je v tem trenutku osredotočena na boj s krizo in manj na širitev. A Lizbonsko pogodbo smo spravili pod streho in zdaj se moramo spet vrniti k širitvi unije na Zahodni Balkan. V razpravi, na kateri sta med drugim sodelovala tudi črnogorski premier Milo Đukanović in makedonski premier Nikola Gruevski je premier opozoril tudi na potrebno pozornost, ki bi jo po njegovem mnenju EU morala posvečati Bosni in Hercegovini. BiH v tem trenutku ni med evropskimi prioritetami – potrebno je pogledati le seznam držav, za katere bo z decembrom začela veljati vizumska liberalizacija. Daytonski sporazum je zagotovil mir, ni pa več dovolj za stabilnost in razvoj. BiH potrebuje spodbudo voditeljev EU in ZDA za nadaljnje korake v prihodnost.

 

Predsednik vlade Pahor je v nadaljevanju še povedal, da naj voditelji balkanskih držav ne čakajo do zadnjega trenutka, ter naj sproti rešujejo vse odprte probleme dvostransko, ali/in tudi ob podpori Evropske unije. Kot primer je omenil Slovenijo in Hrvaško, ki sta bili kar 18 let soočeni z občutljivim mejnim vprašanjem, nato pa sta s pomočjo evropskih vrednot, zaupanja in potrpežljivosti letos prišli do rešitve in 4. novembra v Stockholmu podpisali arbitražni sporazum.

 

Premier Pahor se je popoldne v Bruslju na delovnem pogovoru sestal tudi s predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom. Med drugim sta se pogovarjala o prednostnih nalogah, ki čakajo Evropsko komisijo in s tem tudi EU v prihodnjih petih letih.