NOVICA
Premier Borut Pahor na nadaljevanju 20. redne seje državnega zbora: »Slovenija potrebuje dobro in uspešno banko.«
Predsednik Vlade Republike Slovenije Borut Pahor se je danes udeležil nadaljevanja 20. redne seje državnega zbora, na kateri je potekala razprava o odgovoru predsednika Vlade RS Boruta Pahorja na poslansko vprašanje mag. Radovana Žerjava, v zvezi s prodajo državnega premoženja. Premier Pahor je v odgovoru na poslansko vprašanje ponovno poudaril: »Ta vlada je sprejela enega od pomembnih ukrepov, ko je postavila korporacijsko upravljanje na profesionalne temelje in na tej podlagi bo tudi za voljo tukaj sprejetega zakona pripravljena nova strategija upravljanja kapitalskih naložb države, ki pa mora biti transparentno in učinkovito. S tem bo država postala boljši gospodar teh naložb.«
(Foto: Nebojša Tejić/STA, arhiv:KPV)
V nadaljevanju je premier Pahor še povedal, da je pomembno, da se mora država, kadar gre za takšno odločitev, umakniti iz večinskega lastništva na popolnoma pregleden in razviden način, če pa ostane, mora biti dober gospodar: »Prepričan sem, da bomo skupaj znali ustrezno določiti, katere naložbe so strateškega in katere so takšnega značaja, da je koristneje za državo, da jih prodamo. Eden od kriterijev, po katerem bomo presojali, ali ima država dolgoročni lastniški interes ali ne, pa je gotovo donosnost naložb. Moje stališče je, da ne morejo biti vse naložbe strateške in da se tudi ne moremo v nedogled zadolževati in obremenjevati prihodnjih generacij z dolgom za ohranjanje naložb, ne da bi pri tem temeljito in strokovno proučili, kaj je za državo dobro in kaj ne.«
Slovenija kot majhna ekonomija nima dovolj lastnih finančnih sredstev za lastni razvoj na vseh področjih. V zvezi s tem je premier Pahor še povedal, da v odprtem gospodarstvu ni nujno, da se lahko razvija le toliko, kolikor mu to omogočajo lastna finančna sredstva: »Mi smo vpeti v moderni svet in v tem svetu obstajajo številni ukrepi in metode, s katerimi je mogoče financirati svoj lastni razvoj.« Premier Pahor je še poudaril, da vlada še ni sprejela nobene strategije niti odločitve ali sklepa o prodaji premoženja, ki bi presegel program prodaje državnega premoženja za obdobje sprejetih proračunov. Prav tako zaradi razmer na finančnem trgu v letu 2010 ni bila izvedena nobena prodaja državnih naložb.
Glede lastništva v Novi Ljubljanski banki je predsednik vlade ponovno predstavil predlog, ki je načeloma enak za vse naložbe države, in sicer, da se oceni, ali in zakaj ima država, če ima, dolgoročni strateški lastniški interes v Novi Ljubljanski banki ali pa, da se oceni, da je ta finančna institucija takega značaja, da bi z morebitnim vstopom tretjega partnerja ali pa drugega strateškega partnerja lahko dali nov zagon z novim bančnimi in finančnimi produkti. »Verjetno se vsi strinjamo,« je v nadaljevanju še povedal premier Pahor, »da smo s sprejemom zakona o upravljanju kapitalskih naložb odprli novo poglavje v gospodarnem razmišljanju države o svojih naložbah in se odločili, da bomo premoženje države in njene naložbe poskušali regulirati s pametnimi odločitvami. Postavlja se vprašanje lastništva ter kako in s katerimi ukrepi naj bo ta banka uspešna in dobra banka, je v nadaljevanju zasedanja še povedal premier Pahor in povedal: »Ko bomo odgovorili na vprašanje, kaj naredi to banko dobro in uspešno, bo temu vprašanju podrejeno vprašanje, kakšna lastniška struktura je potrebna za to, da bo ta banka dobra in uspešna. In pri tem ni nujno, da država ostane v pretežni meri lastnik te banke. Moj občutek je, da Slovenija potrebuje dobro in uspešno banko in da moramo tej ambicij podrediti tudi vprašanje njene lastniške strukture. Če ocenimo, da je za državo za banko pomembno, da je in ostane večinski državni lastnik, potem bo ta Državni zbor sprejel tako odločitev in jaz ji ne bom nasprotoval. Osebno pa dopuščam možnost, da je za potrebe dobre in uspešne Nove ljubljanske banke v prihodnje možna tudi dokapitalizacija preko vstopa novega partnerja, pri čemer bi seveda s 25% lastniškim deležem ohranili pretežno kontrolo nad njenim poslovanjem.«