NOVICA
Premier Borut Pahor se je udeležil zasedanja Evropskega sveta v Bruslju
Predsednik Vlade Republike Slovenije Borut Pahor se je danes udeležil zasedanja Evropskega sveta (ES) v Bruslju. Predsedniki vlad in držav so na tokratnem zasedanju razpravljali in sprejeli sklepe o štirih glavnih vsebinskih temah, in sicer o novi evropski strategiji za delovna mesta in rast, vrhu G20 v Torontu, razvojnih ciljih tisočletja in o podnebnih spremembah. ES je izrazil tudi zadovoljstvo s poročilom Skupine za razmislek o prihodnosti Evrope. Pozdravil napredek, dosežen pri izvajanju Pakta za priseljevanje in azil in potrdil zaključke junijskega Sveta za pravosodje in notranje zadeve na tem področju. Prav tako, je ES Islandiji podelil datum za začetek pogajanj. Politično je bila potrjena tudi odločitev o vključitvi Estonije v območje evra ter odločitev, da bo odločitev o proučitvi amandmajev k Pogodbam, ki se nanašajo na sestavo Evropskega parlamenta, sprejeta na zasedanju predstavnikov vlad držav članic in se v ta namen ne bo ustanovila posebna Konvencija. ES je ob koncu sprejel Deklaracijo o nadaljnjih ukrepih glede Irana.
(Foto: Thierry Monasse/STA)
Uvodoma je vse zbrane nagovoril in pozdravil predsednik EU Herman Van Rompuy. Poudaril je, da bodo teme tokratnega srečanja povezane predvsem z gospodarstvom. "V preteklosti smo govorili o stabilnosti evra, sedaj moramo misliti dolgoročno in pospešiti z delom na strategiji EU2020, bančni regulaciji, proračunski disciplini itd." Na koncu svojega uvoda je predsednik Van Rompuy poudaril, da potrebujemo predvsem pozitivno sporočilo tega ES in "da gremo naprej". Predsednik Vlade RS Borut Pahor je v izjavi za medije ob robu srečanja poudaril, da je spopadanje Slovenije s krizo treba gledati v luči njene zadolženosti, ki je daleč pod povprečjem držav članic EU, pa vendar so potrebni napori za premostitev tega dolga. Tudi slovenski premier se strinja, da je treba biti pogumen in »iti naprej, izvajati reforme in slediti cilju t.j. vzdržen deficit in približno 1% gospodarska rast.«
ES je tokrat dokončno potrdil strategijo Evropa 2020 predvsem skozi integrirane smernice in Slovenija na tem področju ne zaostaja. Predsednik vlade je poudaril, da so nekatere spremembe težje, saj je tudi okolje ponekod manj fleksibilno in nadzorovano: »Pokazalo se je, da imajo različne vlade znotraj EU, znotraj G 20 in G8 različne poglede, se pa dogajajo nova združevanja in mi moramo biti na pravi strani. Nadaljevati moramo strukturne reforme, sprejeti moramo rebelans proračuna in s primernim okoljem spodbuditi tuja vlaganja.« Premier Pahor je še povedal, da bodo v zvezi z delovanjem bank opravili t.i. stres teste, katerih namen je odprava nezaupanja v banke, kar Slovenija pozdravlja. Slovenija je po premierjevih besedah na strani hitrega okrevanja, vendar se je treba zavedati, da bodo tudi druge države pohitele z ustrezniki ukrepi in se ne bodo zanašale na solidarnost in vzajemno pomoč, pri čemer je bistvenega pomena, da Slovenija ne zaostaja v družbi ostalih najrazvitejših evropskih držav.
Premier Pahor se je ob robu današnjega srečanja pogovarjal tudi s predsednikom EU Van Rompuyem, ki se bo v okviru svoje turneje na Zahodni Balkan, najprej ustavil na delovnem obisku v Slovenijo, na katerem bodo pogovori tekli o nadaljnjih procesih širitve EU ter o nekaterih socialnih, varnostnih in drugih vprašanjih regije. Ob robu srečanja pa se je slovenski premier sestal tudi z italijanskim predsednikom Berlusconijem ter grškim predsednikom Papandreuom. Srečal se je tudi z Visoko predstavnico za zunanjo in varnostno politiko unije Lady Asthon in novim britanskim premierom Davidom Cameronom ter ga povabil na obisk v Slovenijo.