NOVICA

30.08.2011

Premier Pahor in nemška kanclerka Merklova še poglobila nemško-slovensko prijateljstvo in dobre gospodarske odnose med državama

(Foto: Daniel Novakovič/STA, vir: UKOM)

Predsednik Vlade RS Borut Pahor je danes gostil na prvem delovnem obisku v Sloveniji nemško kanclerko Angelo Merkel. Po kratkem sprehodu po mestnem jedru prestolnice sta se kanclerka Merklova in premier Pahor sestala na delovnem kosilu na Ljubljanskem gradu, kjer se je odvijal tudi glavni del srečanja. Premier Pahor se je kanclerki Merklovi uvodoma zahvalil za njen obisk v Sloveniji, ki ga je ocenil kot izjemno pomembnega. Gostji je na kratko orisal trenutno gospodarsko sliko Slovenije in povedal, da je poglavitni cilj njegove vlade ostati v zdravem jedru evroskupine.

   

V nadaljevanju pogovorov je premier Pahor še povedal, da je Slovenija že sprejela vrsto ukrepov, katerih cilj je izpolniti zaveze iz pakta evro plus, ki bodo povečale konkurenčnost, spodbujale zaposlovanje ter vplivale na javno finančno vzdržnost in stabilnost javnih financ. “Trenutne razmere za implementiranje teh ukrepov niso lahke, tako ekonomske kot politične,” je še povedal premier Pahor in nadaljeval, da je za Slovenijo zelo pomembna vzdržnost javnih financ, zato je vlada po referendumski zavrnitvi pokojninske reforme predlagala rebalans proračuna. Premier je še povedal, da je za Slovenijo ključen dvig konkurenčnosti in del tega je izboljšanje poslovnega okolja, kjer se že izvaja zastavljeni progam ukrepov.

 

(Foto: Stanko Gruden/STA, vir: UKOM)

 

Po delovnem kosilu sta imela premier Pahor in kanclerka Merklova izjavo za medije. v kateri je premier Pahor poudaril:” Moja želja je, da bi posebej dobre odnose med državama poslej vzpostavili kot posebne odnose med dvema državama in narodoma, ki imata mnoge komplementarne lastnosti, interese in cilje. Predvsem pa se medsebojno spoštujeta in si želita iskreno sodelovati v skupno in evropsko dobro.” V nadaljevanju je premier Pahor spomnil na čas osamosvojitve Slovenije in na nesebično pomoč vplivnih držav pri naši uveljavitvi v mednarodni skupnosti, med katerimi je bila tudi Nemčija: “Brez pretirane sentimentalnosti naj rečem, da nikoli ne bomo pozabili nemške vloge pri zagovarjanju pravice do samoodločbe narodov v času mednarodnih sprememb in padca berlinskega zidu. Zlasti zato, ker Berlin nikoli v zameno za to podporo ni ne terjal ne pričakoval kakšnih uslug. To in mnogo drugih stvari je slovensko nemško prijateljstvo, podobnosti v značaju in stremljenjih samo še poglobilo.”

 

(Foto: Daniel Novakovič/STA, vir: UKOM)

 

Premier Pahor je v izjavi izpostavil tudi pomen Nemčije in dejal, da je Nemčija je ena najpomembnejših političnih in najvažnejša gospodarska država partnerica Republike Slovenije. S skoraj 20 procenti deleža celotne menjave je Nemčija za slovenski gospodarski razvoj izjemnega pomena. To se je pokazalo tudi v času recesije, ko se je obseg zmanjšal kar za petino in bistveno poglobil gospodarsko krizo v Sloveniji. Z začetkom okrevanja v Berlinu in v Ljubljani se je v prvih petih mesecih letošnjega leta skupni obseg blagovne menjave povečal kar za več kot eno četrtino in dosegel več kot 3 milijarde in pol evrov. V tem času je Slovenija izvoz v Nemčijo povečala skoraj za tretjino. Nemčija je peti najpomembnejši investitor v slovensko gospodarstvo.

   

Na izjavi za medije sta slovenski premier in nemška kancelrka predstavila tudi Deklaracijo o poglobljenem sodelovanju na področju skupnega interesa. Premier Pahor je v zvezi s tem dejal: “Obe vladi si z njo nalagata odgovornost za vsestransko odlične odnose, zlasti za poglobljeno sodelovanje pri iskanju skupnih rešitev glede evro cone in Evropske Unije ter izmenjave stališč glede Zahodnega Balkana.”

 

(Foto: Stanko Gruden/STA, vir: UKOM)

 

Premier Pahor je pozdravil tudi nedavna razmišljanja kanclerke Merklove in predsednika Sarkozyja o ekonomski vladi držav evro cone in podal ob tem svoje osebno videnje:” Evropska unija zlasti evro skupina kot njen finančni temelj je zavoljo izzivov, ki jih je prinesla globalna recesija nekje na pol poti potrebnih sprememb, da bi postala uspešen in učinkovit partner v globalnem svetu. Po mojem osebnem mnenju je predlog Angele in Nicolasa predlog v pravi smeri, čas pa bo po moje gotovo pokazal potrebo po večjem političnem pogumu. V bistvu bomo imeli v prihodnosti združene države Evrope ali pa bo evropska ideja izgubila svojo moč in navdih za mir in blaginjo na starem kontinentu. To velja še posebej za države članice evroskupine. Po mojem mnenju v teh razmerah ne bo mogoče več uspešno voditi denarne politike z 17 različnimi fiskalnimi in davčnimi politikami, njihova koordinacija bo preskromen ukrep. Pravim, da gre za dolgoročno gledanje, vendar pa je tudi za najdaljšo pot potrebno storiti prve korake. Predlogi Berlina in Pariza so koraki v to smer. “

   

Ob koncu svoje izjave za medije je premier Pahor izpostavil še pomen Brdo procesa, ki ga je pozdravila tudi nemška stran. Premier Pahor je dejal, da gre za edino regionalno institucijo, ki je bila sklicana na podlagi slovensko hrvaške iniciative in ima s svojimi rezultati simbolne in stvarne učinke v regiji.

   

Nemška kanclerka Merklova se je  v izjavi za medije zahvalila gostitelju premierju Pahorju za povabilo in dejala, da je premier Pahor, tako kot tudi ona sama, stoodstotno zavezan evropski misli: »Samo na tak način lahko postanemo močna Evropa, ki jo je potrebno okrepiti, zato je pomembno, da se združujemo v projektu evro plus. Kanclerka Merklova je pohvalila tudi izjemen razvoj Slovenije od osamosvojitve do danes, obisk pa je dobro ocenila tudi v luči podpisane Deklaracije, ki ni pomembna le zaradi poglobitve odnosov med državama, temveč tudi zaradi konkretnih predlogov, kako se bo le-ta izvajala. Kanclerka Merklova je izrazila tudi vso pohvalo premierju Pahorju za pogumno rešitev mejnega spora s sosednjo Hrvaško. Ob koncu je kanclerka Merklova še dejala: »Slovenija je z zastavljenimi cilji in reformami jasno pokazala, da želi biti med razvitejšimi državami evro območja. Mislim da je to pot, po kateri morajo iti vse države članice EU.«