NOVICA

25.08.2011

Novinarska konferenca predsednika vlade po 147. redni seji vlade

(Foto: UKOM)

Po današnji 147. redni seji vlade je premier Pahor uvodoma dejal, da so ministrica in ministri podprli njegovo odločitev o popolnitvi položajev v vladi ter vezavi zaupnice na izid glasovanja v državnem zboru. Po njegovem prepričanju je to najboljša izmed možnosti, ki jih Slovenija ima. Glede imen posameznih kandidatov, je premier Pahor dejal, da potrebuje določen čas za pogovor, a bo ekipo sestavil v kratkem. V primeru izglasovane zaupnice premier Pahor pričakuje, »da bo vlada dobila dovolj politične avtoritete in legitimnosti, da bi se lahko brez poglobitve politične krize dogovorili za predčasne volitve.« Predsednik vlade Borut Pahor pa pred glasovanjem o zaupnici poslancev ne namerava prepričevati, naj vlado podprejo. »Če menijo, da so argumenti, ki jih bom predstavil, ustrezni, naj zaupnico podprejo, če pa menijo, da je to napačna odločitev, naj je ne podprejo,« je dejal premier Pahor in opozoril, da vlada deluje kot manjšinska in lahko nekatere ukrepe doseže samo s podporo v Državnem zboru. »Če torej poslanci ne bodo želeli podpirati nepopularnih ukrepov, naj zaupnice ne podprejo samo zato, da bi bila Slovenija politično stabilna,« je še dodal premier Pahor.

 

Glede prihajajočega obiska nemške kanclerke Angele Merkel v Sloveniji, je premier Pahor dejal, da so odnosi med Slovenijo in Nemčijo politično odlični in jih poskušamo sedaj nadgraditi. Tako je premier zanikal govorice, da s kanclerko nista govorila pol leta. Dejal je, da so bili njuni odnosi v preteklosti sicer zaostreni dobrega pol leta. »Vse do dogovora na Trakoščanu sta Nemčija in njena voditeljica kazali zelo malo razumevanja za slovensko blokado hrvaških pristopnih pogajanj in v njej nisem imel zaveznice za svoja ravnanja,« je pojasnil premier Pahor in dodal, da so se začeli odnosi izboljševati po doseženem dogovoru na Trakoščanu, ko sta se Slovenija in Hrvaška dogovorili o okviru reševanja vprašanja meje in nadaljevanja hrvaških pogajanj z EU. Ko pa je bil dosežen dogovor med Slovenijo in Hrvaško glede arbitražnega sporazuma, je Slovenija v nemških očeh dobila velik ugled.

 

Vlada Republike Slovenije je na današnji seji začela z obravnavo predloga Zakona o davčnih blagajnah, ki ga bo dokončno potrdila na dopisni seji. Najpomembnejša cilja predlaganega zakona sta zmanjšanje obsega sive ekonomije in zmanjšanje davčne vrzeli pri davčnih zavezancih, ki poslujejo z gotovino, posledično pa zagotoviti povečanje javnofinančnih prihodkov na področju davka na dodano vrednost, kot tudi ostalih dajatev.

 

Ministrski zbor pa se je na današnji seji seznanil tudi s poročilom o nujnosti nadgradnje predora Karavanke in sprejel stališče, da se do aprila 2019 zagotovi obratovanje dvocevnega predora Karavanke. Stališče se v pogajanjih z Republiko Avstrijo zastopa na operativni ravni. Trenutno je v obratovanju prva faza objekta, tj. ena predorska cev od prvotno načrtovanih dveh. Predor obratuje s povečanim tveganjem v primerjavi s primerljivim predorom z zagotovljenimi vsaj  minimalnimi varnostnimi ureditvami. Objekt se redno in investicijsko vzdržuje; nekatera dela (sanacija nosilne predorske konstrukcije zaradi aktivne geologije hribine) potekajo pod prometom in počasneje, kot bi sicer. Glede na minimalne varnostne standarde, ki jih je Evropska unija predpisala v letu 2004, je potrebno predor do leta 2019 tudi ustrezno nadgraditi. Pri tem sta po zahtevnosti, trajanju izvedbe in finančnem vložku najpomembnejša projekta za ureditev ubežnih poti in nadgradnje prezračevanja.