NOVICA
Novinarska konferenca predsednika vlade po 138. redni seji vlade
Po današnji 138. redni seji vlade je premier Pahor uvodoma poudaril, da je in ostaja predsednik vlade do verjetnega glasovanja o zaupnici ob sprejemanju rebalansa proračuna v Državnem zboru. »Če ta ne bi bil potrjen, se osebno zavzemam za predčasne volitve,« je še dejal premier Pahor in izrazil željo, da bi to politično negotovost premagali brez politične krize. Za izhod iz sedanje politične negotovosti obstajata po mnenju premierja Pahorja dve možnosti. Prva možnost je politična konsolidacija koalicije, druga možnost pa je politična kriza. Politično negotovost bi lahko premagali brez politične krize, tako, da bi uspeli »politično konsolidirati manjšinsko vlado, ki jo vodim.« To pomeni, da bi najkasneje v 20 dneh v okviru koalicije našli kompromis za morebitne potrebne zamenjave v vladi.
Sicer pa je vlada na današnji seji sprejela izhodišča za pripravo predloga rebalansa proračuna za leto 2011, v katerih je določila okvirni razrez odhodkov državnega proračuna za letošnje leto. Skupni odhodki v letu 2011 bodo znašali 9.561 milijonov EUR, kar je 455 milijonov EUR manj kot je sprejeti proračun za leto 2011 in 281 milijonov EUR več kot je bila realizacija odhodkov državnega proračuna v lanskem letu, kar pomeni 3% več proračunske porabe glede na leto 2010. V letu 2010 je vlada z izjemnimi varčevalnimi napori znižala porabo pod proračunsko planirano kar za 1,2 milijarde EUR. Glavni vzrok lanskega varčevanja je bil odziv na globok padec javnofinančnih prilivov v letu 2010. Če bi poraba ostala enaka proračunu 2011, bi se letos glede na lani povišala za 8 %. To je glavni vzrok, da znižujemo porabo za 455 milijonov glede na načrtovani proračun. Pri načrtovanemu rebalansu proračuna sledimo nadaljevanju investicij v razvojni preobrat, to je spodbujanje ekonomije znanja. Rebalans bo prav tako usmerjen v zagotavljanje socialne varnosti ob zaostrenih razmerah na trgu dela.
Ministrski zbor je na današnji seji sprejel tudi besedilo novele Zakona o interventnih ukrepih, ki sledi načelu vzdržnosti javnih financ, racionalne rabe javnih sredstev ter načelu zakonitosti, kar pomeni, da je treba z zakonom zagotoviti ustrezno razmerje med številom javnih uslužbencev in razpoložljivimi sredstvi za plače ter tako omogočiti izplačevanje plač in drugih prejemkov na podlagi zakona, podzakonskega predpisa in kolektivne pogodbe.
Cilj zakona je tudi zmanjšati tveganje za stabilnost javnih financ v obdobju finančne krize, predlagani ukrepi pa bodo v letu 2011 in 2012 omogočili, da se javnofinančni primanjkljaj ne bo še povečeval. Ključni problem, s katerim se mora soočiti fiskalna politika v naslednjem obdobju je, kako zmanjšati obseg javnega financiranja.