NOVICA
Novinarska konferenca predsednika vlade po 109. redni seji vlade
Vlada Republike Slovenije je na današnji seji poleg drugih sprejetih sklepov določila tudi besedilo Zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij. Minister Marušič je predstavil osnovne značilnosti zakona, predsednik vlade Borut Pahor pa je odgovoril še na nekaj aktualnih vprašanj.
(Foto: UKOM)
Vlada Republike Slovenije je na današnji redni seji določila besedilo Predloga zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij zdravnik, zdravnik specialist, doktor dentalne medicine in doktor dentalne medicine specialist in ga poslala v obravnavo Državnemu zboru po nujnem postopku. V Sloveniji primanjkuje okoli 500 zdravnikov specialistov. Statistične številke kažejo, da je pri nas zaposlenih 273,7 zdravnika na 100.000 prebivalcev, povprečje EU pa je 320,5. Kljub novim diplomantom z mariborske fakultete in dodatnim 30 vpisnim mestom na obeh fakultetah v naslednjih študijskih letih lahko brez zaposlovanja tujcev povprečje EU dosežemo šele leta 2020. Zanimanja za delo pri nas s strani zdravnikov iz držav članic Evropske unije ni, tujci iz tretjih držav pa so v primerjavi z njimi v zelo neenakopravnem položaju. Čakajo jih tako ovire na področju priznavanja izobraževanja, ovire na področju opravljanja pripravništva in strokovnega izpita, kot tudi ovire na področju priznanja specializacije, opravljene v tujini, in pridobitve licence, ki postopek zavlečejo tudi na tri leta.
Novi zakon bo te postopke poenostavil, saj jih bo namesto treh organov vodil le eden, to je ministrstvo. Poenotil bo merila in skrajšal čas, hkrati pa prinesel tudi več varovalk, ki bodo poskrbele, da ne bi tujci pri nas zgolj opravili pripravništva ali specializacije, nato pa se zaposlili drugje. Pripravništvo se jim bo sicer tako, kot slovenskim državljanom, krilo iz sredstev ZZZS, vendar bodo morali nato določen čas kot zdravniki delati v Sloveniji oz. vrniti denar. Stroške postopka pridobitve kvalifikacij bodo tuji zdravniki krili sami oziroma njihovi bodoči delodajalci. Zakon prav tako določa, da morajo imeti tuji zdravniki v trenutku, ko začnejo delati samostojno, potrdilo o znanju slovenskega jezika.
Premier Borut Pahor se je na novinarski konferenci po koncu seje vlade odzval na kritiko opozicije ob prvi polovici mandata. Dejal je, da se Slovenija na radarju, ki loči države v coni tveganja in v varni coni, uvršča v varno cono. Okrevanje sicer ni tako hitro, kot bi si želeli, a vlada si bo v drugi polovici mandata prizadevala za okrepitev konkurenčnosti. »Če nam bo opozicija pri tem kakorkoli pomagala, ji bomo samo hvaležni.« Sicer je ob tem opomnil, da je naloga opozicije, da kritično gleda rezultate vlade. Vsakdo ima legitimno pravico, da razmišlja o zamenjavi oblasti. »Dokler bom imel mandat, da to vlado vodim, bom skupaj z ministri in ministricami predano do konca opravljal to svojo dolžnost,« je poudaril premier Pahor. Premier je ob tem spomnil, da je bila Slovenija med prvimi državami, ki so se lotile priprave strategije za izhod iz krize, v katero je bil pahnjen cel svet. Vladi ni mogoče oporekati, da v prvi polovici mandata ni storila veliko. Na vprašanje ali razmišlja o odstopu, saj ima vlada rekordno nizko javnomnenjsko podporo, je premier Pahor odgovoril nikalno. »Bremena so velika, odgovornost neznosna, in ne skrivam, da se me sem in tja poloti kanček utrujenosti, ampak to sodi k funkciji predsednika vlade,« je dejal. Prav tako se ne ukvarja z razmišljanji, ali ga bo na mestu predsednika vlade zamenjal kdo drug.