NOVICA

12.11.2010

Premier Borut Pahor je sklical sestanek predsednice in predsednikov parlamentarnih strank ter poslancev madžarske in italijanske narodnosti

Predsednik Vlade Republike Slovenije Borut Pahor je danes sklical sestanek predsednice in predsednikov parlamentarnih strank ter poslancev madžarske in italijanske narodnosti, ki so se ga udeležili tudi predsednik republike, predsednik državnega zbora in slovenski poslanci v Evropskem parlamentu. Glavna tema sestanka je bila razprava o potrebnih ukrepih za razvoj slovenskega gospodarstva, ki bodo bistveno vplivali tudi na bodočo usmeritev Slovenije znotraj EU.

 

(Foto: Tamino Petelinšek/STA)

 

Kot je po sestanku dejal premier Pahor, je to srečanje izpolnilo njegova pričakovanja. Slovenci ostajamo privrženi evropski ideji, zato želimo suvereno in enakovredno sodelovati v diskusiji o morebitnih spremembah Lizbonske pogodbe, če so te potrebne. Na tej točki so se sogovorniki strinjali, da je za tovrstne posege potreben širši nacionalni konsenz, je poudaril premier Pahor. O stališču Slovenije do morebitnih sprememb Lizbonske pogodbe bo med drugim odločal odbor DZ za zadeve EU, stranke pa so naklonjene tudi ideji predsednika Türka, da bi v Sloveniji oblikovali poseben strokovni svet, ki bi politiki svetoval glede vprašanj, povezanih s prihodnjimi reformami v EU.

 

(Foto: Tamino Petelinšek/STA)

 

Glede nacionalnega razvojnega programa je predsednik vlade dejal, da je danes »vse pozval, da v kolikor menijo da je nacionalni razvojni program potreben kake spremembe, dajo predloge nanj. Če bo šlo za strateške pripombe na ta dokument, si bo vlada vzela še nekaj časa za proučitev teh pripomb.« Vlada bo na pripombe opozicije tako počakala do srede, kljub temu, da bo s tem Slovenija zamudila rok za posredovanje osnutkov nacionalnih reformnih programov. »Bolj pomembno je namreč oblikovanje političnega konsenza kot izpolnjevanje rokov za osnutke,« je poudaril premier Pahor in ob tem opozoril, da bo Evropska komisija programe obravnavala šele v aprilu. Širše politično sodelovanje je premier napovedal tudi pri prihodnjih reformah doma. Medtem ko bo koalicija proračun in pripravljene reforme, pri katerih opozicija ni sodelovala – pokojninska reforma, zakon o malem delu, interventni zakon – izpeljala sama, pa premier pri prihodnjih reformah – omenil je kmetijsko reformo, zdravstveno reformo ter reformo javnega sektorja in trga dela – želi oblikovati partnerstvo, kakršnega je predlagal predsednik SDS Janez Janša, pa do dogovora ni prišlo. »Želel bi verjeti, da smo si danes pustili odprta vrata za naslednji dogovor,« je ob koncu še dejal premier Pahor.

 

  Zvočni zapis izjave za medije