NOVICA

28.10.2010

Novinarska konferenca predsednika vlade po 105. redni seji vlade

Vlada Republike Slovenije je na današnji seji poleg drugih sklepov sprejela tudi predlog Zakona o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja in predlog Zakona o prostovoljstvu. Pristojna ministrica in minister sta predstavila osnovne poudarke zakonov, predsednik vlade Borut Pahor pa je odgovoril še na nekaj aktualnih vprašanj.

 

(Foto: Stanko Gruden/STA)

 

Vlada je določila besedilo predloga Zakona o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja in ga predložila Državnemu zboru Republike Slovenije v obravnavo po rednem postopku. Predlog novega zakona, ki se naslanja tudi na pridobljene izkušnje iz Pomurske regije, omogoča uporabo razširjenega nabora instrumentov regionalne politike na območjih z razvojnimi težavami. Prinaša teritorialno strukturiran več-nivojski pristop in fleksibilne rešitve, saj potrebujemo dinamične ukrepe, ki bodo ob zaznanih poslabšanih razmerah sprožile hiter odziv vlade, ob izboljšanju razmer pa njegovo postopno zmanjševanje. Regionalne razvojne razlike v Sloveniji se ne zmanjšujejo, gospodarska in finančna kriza pa je še dodatno opozorila na slabosti obstoječega modela. Nadgradnja v učinkovitejšo regionalno politiko se izvaja z ukrepi endogene regionalne politike (kot so sofinanciranje regijskih projektov v skladu z dogovori za razvoj regij, dodatni ukrepi za obmejna problemska območja, dodatni začasni ukrepi za problemska območja z visoko brezposelnostjo, prenos državnega premoženja v razvojne namene, nujni ukrepi regionalne politike, drugi ukrepi, ki se določijo z zakonom, državnim proračunom ter poslovnim in finančnim načrtom Slovenskega regionalno razvojnega sklada) ter z usklajevanjem razvojnih politik, ki pomembno vplivajo na regionalni razvoj na podlagi teritorialnega razvojnega dialoga.

 

Ministrski zbor je na današnji seji sprejel besedilo Zakona o prostovoljstvu, s katerim se v Sloveniji prostovoljstvo prvič normativno ureja. Predlog zakona določa minimalne pogoje za prostovoljce in prostovoljske organizacije ter za organiziranje in opravljanje prostovoljskega dela, določa pomen prostovoljstva, opredeljuje pojme, temeljna načela in pogoje za opravljanje organiziranega prostovoljskega dela, pravice in obveznosti prostovoljcev in prostovoljskih organizacij ter vlogo države, lokalnih skupnosti, prostovoljskih in nepridobitnih organizacij pri spodbujanju in razvoju organiziranega prostovoljstva. S predlogom Zakona o prostovoljstvu se prav tako ureja širše področje družbeno koristnega dela posameznika in prostovoljskih organizacij, ki s svojimi aktivnostmi, znanjem in izkušnjami pomembno prispevajo k dvigu življenjskega standarda posameznikov in celotne družbe. Zakon sledi ustavnim in obče človeškim vrednotam in načelom o razvoju solidarne, humane in enakopravne družbe. Za namen spodbujanja prostovoljstva je predvidena priprava strategije razvoja prostovoljstva, ki jo bo Vlada RS sprejemala za obdobje petih let. 

 

  Zvočni zapis novinarske konference