NOVICA
Premier Borut Pahor v Lovranu s premierko Jadranko Kosor: Gospodarsko sodelovanje Slovenije in Hrvaške je priložnost za zvišanje gospodarske rasti.
V Lovranu na Hrvaškem sta se danes ponovno sestala slovenski predsednik vlade Borut Pahor in hrvaška predsednica vlade Jadranka Kosor. Premierja sta se že na prvem srečanju na gradu Trakoščan lani dogovorila za vzpostavitev neposrednega dialoga, ki bo pomagal izboljšati odnose med državama, in skladno s tem dogovorom sta danes osrednjo pozornost namenila okrepljenemu gospodarskemu sodelovanju, skupnemu vstopu na tretje trge in se strinjala, da bi vprašanja nasledstva morebiti lahko rešili v paketu.
(Foto: Daniel Novakovič/STA)
Premierja sta se dogovorila, da bo mešana komisija pregledala kako najbolj organizirano skupaj stopiti na tretje trge in bo v šestih mesecih pripravila predloge za skupen nastop na le-teh. "Kar je prinesel novega današnji sestanek, je gotovo gospodarsko sodelovanje," je povedal Pahor in pri tem v času gospodarske krize "kot priložnost za zvišanje gospodarske rasti" izpostavil nastop na že omenjenih tretjih trgih. Kot je pojasnil, sta se s Kosorjevo za skupen nastop na teh trgih dogovorila, ker gre za velike posle in je potrebna ustrezna kapitalska moč.
(Foto: Daniel Novakovič/STA)
Državi bosta skupaj nastopili tudi na svetovni razstavi Expo 20102 v Južni Koreji. Premier Pahor je glede slednjega poudaril, da ne gre samo za varčevanje, ampak za "simbolno gesto prijateljstva dveh narodov, ki si želita, da bi se to še okrepilo". Premierja sta se dogovorila tudi za oblikovanje komisije, ki bo preučila možnosti skupnega varovanja zračnega prostora, saj bi s tem obe državi, ki sta zaveznici in obe članici zveze Nato, po besedah Pahorja zmanjšali stroške in povečali varnost. "Vendar je k temu treba pristopiti previdno, z vsemi ambicijami, da pridemo do dogovora," je dodal.
(Foto: Daniel Novakovič/STA)
Uvodoma je v izjavi za javnost predsednik vlade Borut Pahor povzel, da sta se 31. julija 2009 s predsednico hrvaške vlade dogovorila, da bosta rešila vprašanje meje še v istem letu in 4. novembra 2009 sta podpisala Arbitražni sporazum v Stockholmu, ki je bil pri nas potrjen tudi preko referenduma; povedal je, da sta se v Bohinju zavzela, da bosta rešila vprašanje sukcesije oz. bančništva v 90. dneh in le-to sta rešila v 75. dneh in »danes sva oblikovala skupno mnenje, da se je z vsemi dogodki morda odprlo neko okno priložnosti, da bi pohiteli in v paketu rešili vprašanje sukcesije, ki že dolga leta bremeni države naslednice« je povedal slovenski predsednik vlade.
Predsednica hrvaške vlade je poudarila, da je današnji sestanek bil dober, vsebinski in prijateljski. Povedala je, da ji je premier Pahor ponovno izrazil trdno podporo Slovenije Hrvaški pri sklenitvi pogajanj z EU. Izrazila je pričakovanje, da bo Hrvaška na medvladni konferenci 5. novembra zaprla tri poglavja v pogajanjih z unijo: "Prepričana sem, da bomo tudi zahvaljujoč tej (slovenski) podpori naš posel čim prej zaključili," je dejala.
Premiera, sta govorila tudi o razmerah na Zahodnem Balkanu in izpostavila pomen procesa Brdo za stabilnost in krepitev gospodarskega sodelovanja v regiji. Premier Pahor je tudi napovedal, da »imamo signale, da se bo Srbija tudi formalno pridružila procesu Brdo na prihodnjem srečanju ministrov za pravosodje«. Proces Brdo je slovenski premier izpostavil kot eno najpomembnejših regionalnih pobud v Evropi in poudaril, da mu je Van Rompuy na nedavnem srečanju po koncu balkanske turneje dejal, da sta Slovenija in Hrvaška z medsebojnimi dogovori in pobudo za Brdo proces "za varnost in stabilnost ter za upanje ljudi v regiji storili zelo veliko". »Živimo v času največje krize po drugi svetovni vojni in ljudje so na krivice danes občutljivejši bolj kot kadarkoli prej, priča smo stvarem do katerih ne moremo biti ravnodušni« je povedal Pahor in dodal, da smo lahko ponosni, da smo sosedje, saj ne moremo izbrati kdo je naš sosed, lahko pa izberemo, da smo dobri sosedje.
Zvočni zapis izjave predsednika Vlade RS Boruta Pahorja
Zvočni zapis izjave predsednice Vlade RH Jadranke Kosor