NOVICA
Novinarska konferenca predsednika vlade po 97. redni seji vlade
Vlada Republike Slovenije je na današnji seji sprejela predlog Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ter predlog Sporazuma med Ministrstvom za zdravje in Sindikatom zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije – FIDES. Pristojna ministra sta predstavila sprejete sklepe, predsednik vlade Borut Pahor pa je odgovoril še na nekaj aktualnih vprašanj.
(Foto: UKOM)
Vlada je sprejela predlog novega Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki prilagaja obstoječi sistem pokojninskega in invalidskega zavarovanja zaostrenim demografskim, gospodarskim in javnofinančnim okoliščinam. Omenjeni predlog nove zakonodaje izhaja iz dveh temeljnih ciljev in sicer zagotoviti dostojne pokojnine ter zagotoviti finančno vzdržnost pokojninskega sistema. Potrebno se je zavedati, da bi v primeru ohranitve obstoječega pokojninskega sistema, zaradi njegove finančne nevzdržnosti v prihodnjih letih neizogibno prišlo do zmanjševanja obsega pravic zavarovancev, kar je z vidika socialne države nesprejemljivo ter do povečevanja prispevkov delodajalcev, kar bi negativno vplivalo na konkurenčnost slovenskega gospodarstva. Predlagane spremembe nove pokojninske zakonodaje so tako nujne z vidika zaustavitve padanja pokojnin upokojencev in zagotovitve pokojnin tudi prihodnjim generacijam. Z novo pokojninsko zakonodajo se med drugim predvideva tudi postopen dvig upokojitvene starosti za moške in ženske na 65 let starosti in 15 let zavarovalne dobe do leta 2021 oz. 2026 in sicer za pol leta na leto, z izhodiščem v pogojih, ki bi za upokojitev po obstoječem pokojninskem sistemu veljali v letu 2011. Skladno s povečevanjem upokojitvene starosti se bodo postopno dvigovali tudi minimalni pogoji za upokojitev do leta 2014 oz. 2016, ko se bo predčasno (z malusi) mogoče upokojiti pri 60 letih starosti in 40 letih pokojninske dobe za moške in 38 za ženske.
Ministrski zbor se je tudi seznanil in potrdil Sporazum med Ministrstvom za zdravje in Sindikatom zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije – FIDES. Vlada je obenem sprejela tudi sklep, da podzakonski akt, ki ga bo pripravilo Ministrstvo za zdravje, ostaja znotraj javnofinančne vzdržnosti. Sporazum govori o zagotavljanju nemotenega delovanja rednega programa zdravstvene dejavnosti in dejavnosti v okviru 24-urnega zdravstvenega varstva. Sporazum predvideva tudi pripravo pravilnika, ki bo urejal organizacijo neprekinjenega zdravstvenega varstva v Sloveniji. V njem bo določenih več vrst možnosti izvajanja zagotavljanja 24 urnega zdravstvenega varstva (dežurstvo, delo v turnusih, več oblik pripravljenosti). Pri oblikovanju mreže bosta sodelovala tudi Zdravstveni svet in Združenje zdravstvenih zavodov Slovenije.
Premier Pahor je na novinarski konferenci po seji vlade napovedal, da čaka vlado po sprejemu pokojninske reforme še priprava zdravstvene, ki naj bi jo na ministrstvu za zdravje pripravili do konca tega leta, poslanci pa bodo o njej odločali predvidoma spomladi 2011. Minister za zdravje naj bi se v celoti posvetil pripravi obeh krovnih zakonov nove reforme. »Najin dogovor je bil, da doseže razumen dogovor z zdravniki, da rešimo to vprašanje tako, da bodo zavarovane bolnikove pravice in da ne bo prišlo do nobenih odstopanj Fidesu glede njihovih pričakovanj, ki bi imele javnofinančne posledice,« je še dejal premier Pahor in dodal, da je naloga ministra in njegovih sodelavcev, da oba zakona pripravi do konca tega leta. »Potem je čas za zdravstveno reformo,« je poudaril predsednik vlade.
Premier Borut Pahor je spregovoril tudi o oblikovanju logističnega holdinga in ocenil, da je to velikopotezna zamisel, kako celoten transportni holding umestiti v boj za konkurenčno preživetje v evropskem prostoru. Nasprotniki zamisli o oblikovanju holdinga bodo morali odgovoriti na vprašanje alternative. Dejal je še, da tudi po ponedeljkovi konferenci o umestitvi slovenske transportne logistike v Evropi ne pričakuje dokončne odločitve o povezovanju Slovenskih železnic, Luke Koper in Intereurope. »Upam, da bo večina argumentov pretehtala v eno ali drugo smer,« je dejal premier, ki meni, da bodo udeleženci konference naklonjeni oblikovanju logističnega holdinga. Predsednik vlade podpira zamisel o oblikovanju logističnega holdinga, ki jo je skupaj s sodelavci izdelal Hartmut Mehdorn. Z ugovori in pomisleki sindikatov in uprav Luke Koper, Intereurope in drugih je premier Pahor seznanjen. »Glavni pomislek je ta, da bo država prihodke omenjenih podjetij črpala za pokrivanje izgub na Slovenskih železnicah. Temu ne bo tako, ker bi to dolgoročno pomenilo negativno sinergijo. Kar Mehdorn predlaga, je, da pridemo do pozitivne sinergije,« je še dejal premier. »Zaenkrat je zamisel o holdingu, v katerem so vključeni Luka Koper, Intereuropa, Slovenske železnice in še kdo od transportnih subjektov, edini način, da vsi omenjeni preživijo izjemno težko konkurenco, ki jih že in jih še čaka v evropskem prostoru,« je poudaril premier Pahor.